top of page

Oferta - Korony i mosty

9.jpg

Czym są korony i mosty protetyczne?

Korony i mosty protetyczne służą odbudowie zniszczonej korony zęba lub uzupełnieniu brakujących zębów. Mocowane są na stałe (tzn. że nie można wyjąć ich z ust) na oszlifowanych naturalnych zębach lub na implantach. Mogą być wykonane z podbudowy metalowej i przykryte porcelaną lub całkowicie z porcelany, ale kształtem i kolorem zawsze odzwierciedlają naturalny ząb. Podczas konsultacji protetycznej lekarz stomatolog tłumaczy, które rozwiązanie będzie dla pacjenta najkorzystniejsze biorąc pod uwagę m.in. umiejscowienie odbudowy w łuku zębowym, względy estetyczne oraz właściwości mechaniczne korony czy mostu.

Korony

Wskazania do wykonania korony protetycznej:

> wzmocnienie zęba po leczeniu kanałowym (przy rozległym zniszczeniu naturalnej korony zęba)

> duże zniszczenie korony żywego zęba spowodowane próchnicą, urazem lub starciem patologicznym

> odbudowa brakującego zęba- korona na implancie

> odbudowa estetyczna (poprawa kształtu, długości, koloru zęba)

Etapy postępowania:

I WIZYTA

1. Dobór prawidłowego koloru przyszłej korony.

2. Preparacja, czyli zmniejszenie korony zęba o 1-2 mm z każdej strony celem przygotowania miejsca dla przyszłej korony protetycznej. W przypadku zębów żywych zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny.

3. Pobranie wycisku niezbędnego do wykonania korony w laboratorium protetycznym.

4. Wykonanie i zacementowanie korony tymczasowej (przygotowanej z kompozytu), dzięki czemu już na koniec pierwszej wizyty pacjent wychodzi z koroną, która kształtem i kolorem przypomina naturalny ząb.

5. Wykonanie korony w laboratorium protetycznym. Etap ten trwa zazwyczaj od kilku dni do dwóch tygodni (w zależności od rozległości i trudności pracy).

II WIZYTA

1. Przymiarka korony i dopasowanie jej do sąsiadujących i przeciwległych zębów. Sprawdzany jest wtedy punkt styczny, czyli ścisłe przyleganie korony protetycznej do sąsiednich zębów tak, żeby podczas żucia jedzenie nie przedostawało się w przestrzeń międzyzębową i nie drażniło dziąsła. Korona dopasowywana jest również do zębów w przeciwległym łuku zębowym tak, żeby wszystkie zęby prawidłowo stykały się w stanie spoczynku jak również podczas żucia.

2. Ostateczne zacementowanie korony tak, że jest ona na stałe przymocowana do filaru (nie da się jej wyjąć z ust). Przy bardzo rozległych pracach czasami najpierw cementuje się pracę tymczasowo, a dopiero po kilku tygodniach kiedy pacjent “sprawdzi” korony w swoich ustach cementuje się je ostatecznie.

* Zazwyczaj wykonanie pojedynczej korony zajmuje dwie wizyty. Jeżeli na etapie przymiarki konieczna jest korekta w laboratorium protetycznym to potrzebna jest dodatkowa wizyta. 

* Zęby leczone kanałowo, które mają zostać wzmocnione koroną protetyczną wymagają wykonania dodatkowo wkładu koronowo- korzeniowego (sztyftu mocowanego w kanałach który nadbudowuje część koronową zęba).

Rodzaje koron protetycznych:

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej - znajdują zastosowanie przede wszystkim w odcinku bocznym ze względu na świetną wytrzymałość i bardzo dobrą estetykę. Podbudowa metalowa może być wykonana ze specjalnego stopu stali, bezpiecznej dla człowieka lub ze stopu złota - dla osób uczulonych na metale nieszlachetne.

Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu - brak podbudowy metalowej sprawia, że światło przechodzi przez pełną grubość korony i zachowuje się tak jak we własnych, zdrowych zębach pacjenta. Co więcej cyrkon jest wysoce biozgodny dzięki czemu nie drażni tkanek i nie powoduje uczuleń.

Korony pełnoceramiczne (bez podbudowy z tlenku cyrkonu) - charakteryzują się najwyższą estetyką. Dają możliwość odtworzenia cech przezierności szkliwa i wykonania indywidualnej charakteryzacji, dzięki czemu ząb jest nie do odróżnienia od naturalnej korony własnego zęba.

Mosty

Wskazania do wykonania mostu protetycznego:

odbudowa brakującego zęba lub kilku zębów (co zabezpiecza sąsiednie i przeciwstawne zęby przed przesuwaniem się w stronę luki)

rekonstrukcja prawidłowego zgryzu

odbudowa estetyczna i poprawa estetyki twarzy

Etapy postępowania:

Wizyty przebiegają prawie tak samo jak w przypadku wykonywania koron protetycznych. Dodatkowo pomiędzy pierwszą, a drugą wizytą konieczna jest wstępna przymiarka podbudowy mostu protetycznego. 

Rodzaje mostów protetycznych:

Mosty protetyczne podobnie jak korony mogą być wykonane na podbudowie metalowej lub podbudowie z tlenku cyrkonu. Nie wykonuje się natomiast mostów pełnoceramicznych (bez wzmocnienia tlenkiem cyrkonu) ponieważ nie zachowują one odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej.

bottom of page