top of page

Oferta - Leczenie zębów po urazie

Urazy.jpg

Leczenie zębów po urazie

Urazy zębów przytrafiają się zarówno dorosłym jak i dzieciom podczas upadku, zabawy czy uprawiania sportu. Leczenie zębów po urazie wymaga bardzo dużego doświadczenia lekarza i często znacznie odbiega od standardowych procedur stomatologicznych. Przeprowadzone prawidłowo zwiększa prawdopodobieństwo uratowania zęba nawet jeśli doszło do jego całkowitego wybicia czy złamania.

Uraz może objawiać się jako:

złamanie fragmentu zęba

całkowite wybicie zęba, tak że znajduje się poza jamą ustną

częściowe wbicie lub wysunięcie zęba z zębodołu lub przemieszczenie w stosunku do innych zębów

zwiększenie ruchomości zęba

bolesność zęba lub jego okolicy

Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem dentystą ponieważ 

zwiększa to szansę na zachowanie zęba i

zmniejsza się ryzyko powikłań

Postępowanie w przypadku całkowitego wybicia zęba stałego:

1. Spróbuj odnaleźć wybity ząb: postaraj się trzymać go za koronę, nie dotykając korzenia zęba.

2. Przepłucz ząb solą fizjologiczną lub wodą z wszystkich widocznych zabrudzeń. Możesz samemu umieścić go w zębodole (replantować) zwracając uwagę na prawidłowe ułożenie. Następnie zagryźć kawałek gazy lub chusteczki i natychmiast udaj się do gabinetu stomatologicznego.

3. Jeśli nie jesteś w stanie samemu replantować zęba to umieść go w jednym z następujących płynów: sól fizjologiczna, płyn do soczewek, mleko, ślina (nie należy przechowywać wybitego zęba w zwykłej wodzie) i natychmiast udaj się do gabinetu stomatologicznego.

Powodzenie replantacji zależy od czasu, w jakim ząb pozostawał poza jamą ustną. Po około 1-2 godzinach dochodzi do obumierania komórek ozębnej, co znacznie pogarsza rokowanie. Jeśli pacjent jest w odpowiednim wieku (korzeń zęba nie zakończył swojego rozwoju) to istnieje szansa na to, że ząb pozostanie żywy. W innym wypadku konieczne będzie specjalistyczne leczenie kanałowe, ale istnieje duża szansa zachowania zęba. Kluczowe dla sukcesu takiego leczenia jest regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne podczas, których wykonywane są zdjęcia rentgenowskie.

Jeżeli doszło do złamania korony zęba należy spróbować odnaleźć ułamany fragment i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem dentystą.

Przy urazie zęba mlecznego należy spróbować odnaleźć wybity ząb, ale nie wkładać go do zębodołu. Dziecko powinno przepłukać jamę ustną wodą, nadgryźć na jałowy gazik celem zatamowania krwawienia, a następnie jak najszybciej udać się do lekarza dentysty celem dalszej diagnostyki.

Zobacz efekty naszej pracy

Leczenie Karoliny

Dwunastoletnia Karolina zgłosiła się do naszego gabinetu z bólem górnych jedynek spowodowanym powikłaniami po leczeniu urazu, który nastąpił 2 lata wcześniej.

 

Po rozmowie z mamą pacjentki każdy ząb został przeleczony inną techniką ze względu na odmienny stan kości wokół korzeni. Dr Agnieszka Żęcin wypełniła prawą jedynkę biozgodnym materiałem, a w lewej przeprowadziła innowacyjny zabieg rewaskularyzacji.

 

Obecnie pełnoletnia Karolina wciąż posiada swoje własne jedynki górne, które nie dają żadnych objawów.

Rewaskularyzacja 2 (1).jpg

Leczenie pani Katarzyny

Pani Katarzyna doznała urazu lewej górnej jedynki podczas upadku. Doszło do złamania korzenia zęba, co spowodowało jego większą ruchomość. W takim wypadku kluczowe jest dobranie odpowiedniego sposobu i czasu szynowania zęba celem uniknięcia powikłań.

 

Dr Agnieszka Żęcin nie rozpoczęła leczenia kanałowego ponieważ pomaga to w prawidłowym gojeniu szczeliny złamania. Ząb został zszynowany różnymi technikami, a pacjentka zgłaszała się na regularne wizyty kontrolne.

Po 15 latach ząb pozostaje żywy i bezobjawowy, a pani Katarzyna zachowała swój ząb i uniknęła drogiego leczenia implantologicznego.

Podkościelna.jpg

Leczenie Michała

Ośmioletni Michał doznał urazu górnej lewej jedynki na lekcji WF-u. Leczenie zostało rozpoczęte w innym gabinecie, a następnie pacjent został skierowany do dr Agnieszki Żęcin.

 

Po rozmowie z mamą pacjenta i omówieniu różnych metod leczenia podjęto decyzję o wypełnieniu zęba biozgodnym materiałem. Ze względu na niezakończony rozwój korzenia i szeroki wierzchołek leczenie kanałowe wymagało dużego doświadczenia i zastosowania zaawansowanych technologii.

Zdjęcia kontrolne wykonane 6 lat później nie wykazują żadnych powikłań.

Uraz (Stępień Michał).jpg

Leczenie Alicji

Piętnastoletnia Alicja doznała urazu górnych zębów podczas upadku na rowerze. Po konsultacji telefonicznej mama pacjentki wróciła na miejsce zdarzenia i odnalazła całkowicie wybitą lewą jedynkę. Podczas badania stwierdzono również poprzeczne złamanie korzenia w prawym siekaczu.

Dr Agnieszka Żęcin wykonała replantację utraconego zęba oraz szynowanie zębów przednich. Następnie górne siekacze zostały przeleczone kanałowo przy użyciu biozgodnych materiałów. Ze względu na rozległość urazu prawdopodobnie w przyszłości konieczne będzie wykonanie implantu jednak obecnie, 2 lata po wypadku Alicja posiada swoje naturalne jedynki, które nie odbiegają wyglądem od pozostałych zębów.

Zabłocka.jpg
bottom of page